Restaurangvärd Lagoon – Kokpunkten @Steam Hotel

Restaurangvärd Lagoon – Kokpunkten @Steam Hotel

Servitör/Servitris Västmanlands län
Deltid Publicerad: 8 maj 2026 Sök senast: 22 maj 2026

Personlig, professionell, lekfull och passionerad? Brinner du för att skapa världens bästa upplevelse för våra gäster och kollegor?

Perfekt! Då är du den vi söker. Vi lever våra värdeord varje dag, i varje handling, i varje möte och det är det som gör oss till det vi är tillsammans – ESS.

Innan du läser vidare, kan vi vara överens om en sak? Kokpunkten är inte ett badhus, utan en destination tillsammans med Steam Hotel. Ett nöjespalats för gäster som vill uppleva och bli berörda. Här står alltid gästen i fokus och tillsammans skapar vi stamgäster. För det behöver vi medarbetare som är passionerade för upplevelsen och gästen.

Vem är du? Just nu söker vi efter vår nästa stjärna till restaurang Lagoon på Kokpunkten.

Vi söker dig som är positiv, ansvarstagande och tycker om att arbeta med människor. Du trivs i en social och fartfylld miljö där service och teamwork är en naturlig del av vardagen. Du har ett öga för detaljer, tar egna initiativ och hjälper gärna till där det behövs.

Du gillar att ge gäster ett trevligt bemötande och bidra till en välkomnande atmosfär i restaurangen. Arbetsuppgifterna består bland annat av kassahantering, uppläggning, städning och värdskap.

Vi ser gärna att du vill arbeta cirka 20 %, med möjlighet till fler timmar under sommaren och fortsatt arbete även efter sommarsäsongen. För tjänsten behöver du kunna arbeta under perioden 20 juni–16 augusti. Kvälls- och helgarbete förekommer.

Tidigare erfarenhet inom restaurang eller service är meriterande, men det viktigaste för oss är din inställning och viljan att lära dig.

Arbetsuppgifter

Som restaurangvärd hos oss kommer du bland annat att arbeta med:

  • Kassahantering

  • Uppläggning och serveringsförberedelser

  • Städning och hålla restaurangen ren och trivsam

  • Värdskap och bemötande av våra gäster

  • Hjälpa till där det behövs i den dagliga driften

Vi söker dig som

  • Är positiv, ansvarstagande och gillar att arbeta med människor

  • Har god servicekänsla och ett trevligt bemötande

  • Klarar av att arbeta i ett högt tempo

  • Är flexibel och kan samarbeta i team

  • Tidigare erfarenhet från restaurang eller service är meriterande, men inget krav

  • Är över 18 år

Vi erbjuder

  • Ett varierande och roligt arbete

  • Härliga kollegor och god arbetsmiljö

  • Möjlighet att utvecklas inom restaurang och service

Om tjänsten

Anställningsform: Tillsvidare 20% med möjlighet till mer. Under sommaren 2026 möjlighet för sommarjobb. Tillträde och lön: Lön enligt avtal och tillträde så snart vi finner rätt person

Om processen: Vi kommer kalla till intervjuer löpande, sista ansökningsdag 22 maj

Arbetsgivare

ESS Hotel Group AB

Ingen beskrivning tillgänglig för denna arbetsgivare.

Mer information om arbetsgivaren
Ansök nu